Sevimli ve Zeki; Toy Poodle Eğitimi

1
4863

Toy Poodle ırkı köpekler oyuncak bebek kategorisinde yer almaktadır. Sevimli, enerji dolu ve zeki bir köpektir. Toy Poodle ırkı günümüzde apartman yaşamına en uygun ırklar arasında yer almaktadır ve bundan dolayı pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Ancak çok fazla talep gördüğü insan Toy Poodle olmayan köpekleri boyayarak sanki Toy Poodle imiş gibi satabiliyorlar. Eğer sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

Toy Poodle pek çok köpeğe göre daha güzel bir kürk yapısına sahiptir. Peluş oyuncaklara benzeyen yapısı ve ipek gibi güzel tüyleri vardır. Poodle ırkının küçük üyeleridir. Sosyal ve oyuncu yapıları ile öne çıkar.

Toy Poodle ırkından bir köpek sahiplenmeyi planlıyorsanız ki bu ırk köpekler oldukça enerjik, sosyal ve eğlencelidir. Aileleri ile vakit geçirmek onları her zaman mutlu edecektir. Eğer ev içinde uzun saatler yalnız kalırsa terk edilme anksiyetesi yaşayabilirler. Yaşadığınız bölgede köpek aktiviteleri için alanlar varsa bu ırk o bölgelerde diğer köpeklerle sosyalleşmeli ve gelişimi sağlanmalıdır.

Toy Poodle Fiziksel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
 • Köken: Fransa
 • Ağırlık: 7-8 kg
 • Boy: 28-38 cm
 • Kullanım: Bekçi ve Şov Köpeği

Toy Poodle Karakteri

Zekası pek çok köpeğe göre daha gelişmiş olan bir ırktır. Yeni tanıştığı insanlara agresif davranmaz ama hemen yakında davranmaz. Eğer yeni tanıştığı insanlar ona kötü davranmazsa bir süre sonra gelip kendi selam verir. Kendi istekleri doğrultusunda davranmaktan hoşlanır. Bundan dolayı köpek eğitimi alması önerilir. Köpek eğitimi bu ırk gibi kendi istediğini yapmak isteyen köpeklerde çok önemlidir. Toy Poodle ırkı köpekler oyun düşkünüdür.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Petlerle Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Yüksek

 

Toy Poodle ve Egzersiz 

Köpeğin düzenli olarak egzersizlerle enerjisini atması gerek eğer egzersizleri ertelenirse psikolojik sorunlar yaşayabilir. Aynı zamanda egzersizler onun karakterine olumlu etkilerde bulunur. Egzersiz aktiviteleri ile daha uyumlu bir köpek olması mümkün olacaktır. Kısaca egzersiz bir Toy Poodle ırkı için gerekli ve önemlidir.

Toy Poodle Eğitimi Hakkında Bilgi

Çok akıllı ve eğitimlerde hızlıca verim alınan bir köpektir. Toy Poodle köpek eğitimi pek çok köpek eğitmeni tarafından kolay bulunur. Avcılık iç güdüleri yüksektir ve küçük olmasına rağmen kabiliyetli bir köpektir. Genelde sirk ve yarışmalarda boy gösteren bu ırk pek çok farklı konuda eğitilebilir.

 • Toy Poodle ırkı köpekler aşırı derece de hassaslardır bundan dolayı eğiticileri dikkatli ve hassas bir davranış sergilemelidir. Köpek eğiticinin sevgisini ve saygısını hissetmeli aynı zamanda otoritenin de farkında olmalıdır.
 • Toy Poodle ırkı köpeklerin eğitimi yavruluk döneminde başlarsa pek çok komutu ve eğitimi kolayca kavrar. Çünkü ilk altı ay öğrenme kabiliyeti daha güçlüdür.
 • Daha bebekken tuvalet eğitimi alması onun ileride daha iyi bir öğrenci yapacaktır. Ayrıca düzenli mama yeme alışkanlığı ve düzenli egzersiz alışkanlığı bu ırk köpeklerin eğitimlerde başarılarını artıracak olan faktörlerdendir
 • Toy Poodle diğer ırk köpekler çağırışım yolu ile öğrenebilmektediler. Bundan dolayı her iyi davranıştan sonra köpeği ödüllendirmeniz gerekir. Ödül sistemi köpek eğitimlerine olumlu yönde etki yapar.

Poodle Toy Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır

 • Toy Poodle ırkı köpekler her zaman iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüyleri uzun ve ipeksi olduğu için sık sık birbirine dolanabilir. Bol bol taranmalı ve tüy bakımı yapılmalıdır.
 • Düzenli olarak traş edilmesi gerekir ve mümkünse profesyonel kişiler tarafından.
 • Mide ile alakalı rahatsızlıklar yaşayabilir. Bundan dolayı beslenme konusunda profesyonel bir destek almanız gerekir. Ev yemeklerinin artıklarını vermemelisiniz. Sadece kendi kuru ve yaş mamalarını tüketmesi gerekir.
Toy Poodle Tuvalet Eğitimi
Toy Poodle Tuvalet Eğitimi

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi

Eğer bu ırk bir köpek sahiplenecekseniz mutlaka köpek eğitimi ile alakalı bilgi almanız gerekir. Bu ırklar genelde ev içerisinde yaşadığı için mutlaka tuvalet eğitimi almalıdır. Toy Poodle mamasını yedikten en geç yarım saat sonra tuvalet yapma ihtiyacı duyar. Eğer bu süreçte iyi bir gözlemci olursanız köpeğinizin eğitim almasını kolaylaştırırsınız.

Tuvalet eğitimi verirken önemli bir kaç kural vardır

 • Disiplinli ve düzenli olmalısınız.
 • Tuvaletini yapacağı yeri köpek daha eve gelmeden ayarlamanız gerekir ve bu alan sabit kalmalıdır.
 • Günde en az 3 kere tuvalet yapması gerekir.
 • Tuvaleti için harekete geçtiğinde onu rahat bırakın çünkü utangaç olabilirler.
 • Tuvalet ihtiyacını doğru karşıladığında ödül maması ile onu ödüllendirin.
Toy Poodle Temel İtaat Eğitimi
Toy Poodle Temel İtaat Eğitimi

Toy Poodle Temel İtaat Eğitimi

Toy Poodle ırkı bir köpeğe temel itaat eğitimi verirken oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü agresif davranışlarınıza karşı oldukça sinirli bir davranış sergileyecektir. Hassas ve onu asla sıkmadan eğitim vermelisiniz. Temel itaat eğitiminde köpek Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu, Gel Komutu gibi komutları öğrenir.

Toy Poodle İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitiminde bir önce ki aşama olan temel itaat eğitimi komutları tamamen tasmasız olarak gerçekleştirilir. Bu eğitim biçimi ile sahip köpeğin üzerinde daha kuvvetli bir kontrol sahibi olur. Köpek eğitimi tüm köpekler için gerekli ve önemlidir. Bu konu ile alakalı ayrıntılı olarak bilgi almak ya da talepte bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here