Son Yılların En Gözde Köpeği; Pomeranian Eğitimi ve Özellikleri

0
2794

Pomeranian ırkı köpekler son zamanlarda ülkemizde oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Küçük ve tatlı oluşu, kendine has yüz şekli ve bazı türlerinin küçük bir ayıya benziyor olması nedeni ile popülerliği günden güne daha fazla ivme kazanmaktadır. Tabi ki küçük olması onun eğitim alma gereksiniminin olmadığı anlamına gelmiyor. Tüm köpeklerde olduğu gibi Pomeranian ırkı köpeklerin de köpek eğitim süreci çok önemlidir.

Pomeranian bakımı ve köpek eğitimi süreci çok önemlidir. Bu küçük köpekler oldukça narindir. Çocuklu ailelerin sık sık tercih ettiği bu ırk, çocuklar tarafından aşırı derecede bunaltılırsa o zaman mutlu olacaktır. Bunun için küçük çocukları köpeğe karşı bilgilendirmek gerekir.

Pomeranian Boo Fiziksel Özellikleri
Pomeranian Boo Fiziksel Özellikleri

Pomeranian Boo Fiziksel Özellikleri

Irk Boyutu : Küçük
Yükseklik : Erkek 18 – 30 cm Dişi 18 – 30 cm
Ağırlık : Erkek 1 – 3 Kg Dişi 1 – 3 Kg
Ortalama Yaşam : 13-16 yıl


Pomeranian Boo Köpek Eğitimi

Küçük, zeki ve oldukça sevimli olan bu özel ırk için son zamanlarda pek çok köpek eğitim talebi alan firmamız %100 başarı oranı elde etmiştir. Bundan dolayı elde ettiğimiz bilgileri değerli köpek sahiplerine bu blog yazısında sunmak istedik.

Pomeranian ırkı köpeklerde bize gelen en fazla eğitim talepleri temel itaat eğitim, ileri itaat eğitimi ve Pomeranian tuvalet eğitimi olmaktadır. Bu eğitim türleri haricinde yanlış olan davranışları da değiştirilmek istenmektedir. Örnek olarak bu ırk sahiplerinin ayaklarının dibinde dolaşmakta ve ezilme tehlikesi yaşamaktadır. Bunu çözmek içinde pek çok Pomeranian sahibi Beylikdüzü köpek eğitim merkezimize ulaşmaktadır. Pomeranian eğitimi konusunda aklınıza takılan ya da destek almak istediğiniz her konu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pomeranian Köpek Eğitimine Kaç Aylıkken Başlayabilir
Pomeranian Köpek Eğitimine Kaç Aylıkken Başlayabilir

Pomeranian Köpek Eğitimine Kaç Aylıkken Başlayabilir?

Köpekler aslında doğar doğmaz annesinden eğitim almaya başlar ancak bu aldığı bu eğitim sahiplerinin beklentisini karşılayacak seviye de değildir. Köpek ailesinden ayrılıp sahibiyle yaşamaya başladığında annesinden aldığı eğitimin üzerine pek çok yeni eğitimler eklenmelidir. Pomeranian ırkı köpekler ortalama olarak 8 haftalık olduğunda köpek eğitimi almaya başlayabilir. İlk aldıkları eğitim genelde tuvalet eğitimi olmaktadır.

Pomeranian tuvalet eğitimi

Pomeranian, ev içerisinde yaşaması gereken ırklardan olduğundan dolayı genelde içeride tuvalet eğitimi eğitimi almaktadır. Pom, doğumundan 8 hafta sonra tuvalet eğitimi alabilir. Evinize geldiğinde zaten onun nereye tuvalet yapacak olduğu belirlenmelidir. Sürecin başlarında farklı ve yanlış yerlere tuvalet yapabilir ancak her zaman bu sevimli köpeğe karşı sabırlı olmak zorundayız. Ona zaman tanıyarak doğru tuvalet noktasını öğretmeliyiz. Eğer onu gelişim dönemlerinde azarlarsanız gelecek dönemlerde oldukça korkak olabilirler. Bu ve bunun gibi pek çok senaryo yaşanabilir bundan dolayı köpek sahibi olmadan önce bilinçlendirilmeniz çok önem taşır.

Adım Adım Pomeranian Tuvalet Eğitimi

Pomeranian ırkı bir köpek sahiplendiyseniz o zaman ilk önceliğiniz muhtemelen tuvalet eğitimi olacaktır.

  • Tuvalet eğitimi için tuvalet bölgesi ayarlanmalıdır. (Köpek eve gelmeden ayarlarsanız iyi olur)
  • Tuvalet odası ya da bölgesinin zemini tamamen gazete kağıtları ile kaplanmalı.
  • Sindirim sistemi yeni gelişen köpeğimizin ne zaman tuvalete çıkacağı tahmin edilemeyeceği için onu iyice gözlemlemeniz gerekir.
  • Tuvalet hareketi yaptığı anda onu kucağınıza alıp tuvalet bölgesine götürmeniz gerekir.
  • Bu noktada tuvalet yaptıktan sonra onu ödüllendirin. İlk başta anlam veremez sonra anlayacaktır.
  • Tuvaletini yaptığı gazete kağıdının üstünü temizleyin ama kağıdı aynı yerine koyun üzerine yeni bir gazete kağıdı koyarak bir sonraki tuvalet sürecini bekleyin.
  • 2. tuvalet eğiliminde de onu götürdüğünüzde bir önce ki noktayı koklayarak oraya yapacaktır. Eğer bunu yapmazsa umudunuz asla kaybetmeyin bir kaç sefer sonra mutlaka sabit bir noktaya yapmaya başlayacaktır.
  • Sabit bir noktaya tuvaletini yapmaya başlayınca oda da ki gazete kağıtlarını yavaş yavaş kaldırın bunu 3-4 haftaya yayabilirsiniz.
  • Pomeranian Tuvalet Eğitiminde her zaman sabırlı olmalısınız. Aksi ve yanlış davranışları cezalandırmayın. Onu sürekli iyi davranışlar sonucunda ödüllendirin bu aranızda ki sevgiyi ve bağı artıracaktır.
İstenmeyen Yerlere Tuvalet Yaparsa Ne Yapılmalıdır
İstenmeyen Yerlere Tuvalet Yaparsa Ne Yapılmalıdır

İstenmeyen Yerlere Tuvalet Yaparsa Ne Yapılmalıdır?

Pomeranian yavruları tüm ırklarda olduğu gibi küçüklük döneminde gelişmekte olan sindirim sistemi yüzünden istenmeyen yerlere tuvalet yapma durumu söz konusu olabilir. Ama sizin bu noktada almanız gereken aksiyon sadece sabırlı ve sevgi dolu olmak. Eğer köpek istenmeyen bir noktaya tuvalet yapmaya yeltenirken fark ederseniz o zaman “hayır” komutu ile onu durdurup doğru olan yere götürün. Sonrasında ona ödül maması vererek bu noktada yapmasını teşvik edin.

Pomeranian Temel İtaat Eğitimi
Pomeranian Temel İtaat Eğitimi

Pomeranian Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimine kısaca değinmemiz gerekirse eğer; temel itaat eğitimi düşünceleri ve algısı bizimkinden çok farklı olan köpeklerin algısını biraz olsun değiştirmek için yaptığımız bir çalışmadır. Bu eğitimle birlikte köpek bizim ona söylediğimiz pek çok komut direk olarak davranışları ile yanıt verecek ve sanılanın aksine köpekte bu durumdan oldukça keyif alacaktır.

Pomeranian Temel itaat eğitiminde köpeğin öğrendiği komutlar sırasıyla;  Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu, Gel Komutu bu komutlar köpeğin sahibi ile olan ilişkisini daha güçlü kılacaktır. Temel itaat eğitimi konusunda Beylikdüzü Köpek Eğitim merkezi olarak çok fazla talep alıyoruz ve elde ettiğimiz başarı oranı ise %100 sizde bu konuda destek almak için bizimle iletişime geçebilir ve köpeğinizin başarılı bir şekilde temel itaat eğitimi almasını sağlayabilirsiniz.

Pomeranian İleri İtaat Eğitimi

Pomeranian İleri İtaat Eğitimi

İleri İtaat Eğitimi, köpeklerinin üzerinde daha fazla kontrol elde etmek isteyen ve köpeğinin sosyal ortamlarda daha az riskle karşılaşmasını isteyen köpek sahipleri tarafından tercih edilir. Aslında bu eğitim türünde temel itaat eğitiminde olan eğitimler vardır. Ancak bu eğitimde tamamen tasmasız bir biçimde uygulanır. Bu eğitimin en önemli şartı köpeğin bir önce ki aşama olan temel itaat eğitiminden başarılı bir şekilde ayrılmış olması gerekir.

İleri İtaat Eğitimi, Pomeranian gibi küçük ırklar için oldukça önem taşır. Çünkü çok fazla enerjik ve oyuncu olan bu ırkı sürekli olarak sahibinin gözlemlemesi zor olabilir. Ev içerisinde ya da dışarıda sahibinin sözünü tamamen dinleyen bir köpek olması için ileri itaat eğitimi çok gereklidir. İleri itaat eğitimi konusunda destek almak ya da bilgi almak için haftanın her gün bize ulaşabilirsiniz.

Pomeranian Boo ve Çocuklar
Pomeranian Boo ve Çocuklar

Pomeranian Boo ve Çocuklar

Pomeranian ırkı köpeklerin sevimli görüntüsü yüzünden pek çok çocuk bu köpeğe sahip olmak ister ancak köpek sahibi olmak büyük sorumlulukları getirdiği için aslında çocuk değil ebeveynleri köpek sahibi olur. Ayrıca çocuklarda bu köpeğe karşı bilinçlendirilmelidir. Çünkü aşırı derecede bunaltılırsa köpek çocukları ısırabilir. Bu nedenden dolayı çocuklu ailelere bu ırk önerilmez. Ama daha olgun ve bilinçli çocuklar bu ırklar güzel iletişimler kurabilir.

Pomeranian Sahiplenmek İçin Uygun Musunuz
Pomeranian Sahiplenmek İçin Uygun Musunuz

Pomeranian Sahiplenmek İçin Uygun Musunuz?

Pomeranian Boo ırkı köpekler, ilk kez köpeği olacak olanlar için çok uygundur. Ayrıca pek çok köpeği beslemek için gereken bahçeli ev gibi gereksinimleri yoktur. Ev içerisinde mutlu bir biçimde yaşayabilir. Köpeğinizle sürekli dışarı çıkmak sizin için uygun bir durum değilse Pomeranian Boo ırkı köpekler sizin için oldukça uygundur. Ancak tabi ki bu ırk köpeklerinde bazı sorumlulukları vardır. Uzun saatler ev içerisinde yalnız kalamazlar. Bunun için köpek otellerini tercih etmelisiniz. Ayrıca bakımları ve beslenmesi de çok önemlidir. Unutmamalısınız ki bu köpekler oyuncak değillerdir, çocuklarınıza hediye olarak almadan önce mutlaka sorumluluklarının farkında olmalısınız.

Daha önce ele aldığımız Golden Retriever Eğitimi ve Özellikleri isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca Beylikdüzü köpek eğitimi firmamızla iletişime geçerek her türlü konuda destek alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here