Maltese Terrier Cinsi Köpek Eğitimi

2
4066

Maltese Terrier ırkı çok eski bir tarihe sahiptir. Milattan önce 500’lü senelere ait bir testinin üzerinde yer alan köpek işlemesinin Maltese Terrier olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bu ırktan Yunan ve Roma Edebiyatında da bahsedilmektedir. Dünyanın en eski oyuncak köpek ırklarından biridir.

Kendinden daha büyük ırklarla bile iyi geçinebilir ve kedilerle de aynı şekilde iyi anlaşabilirler. Oyun sırasında çok heyecanlandıkları için çok küçük olan çocuklarla aşırı derecede iyi anlaşırlar.

Maltese Terrier Fiziksel Özellikleri
Maltese Terrier Fiziksel Özellikleri

Maltese Terrier Fiziksel Özellikleri

Oyuncak köpek grubunda yer alan Maltese Terrier ırkı köpeklerin erkekleri 1.4 ile 3,6 kilo ortalamasına sahipken dişileri ise 0,91-3,18 kilo ortalamasına sahip olmaktadır. Bazı Maltese Terrier ırkı köpekler 1 kilodan daha hafif olabilirler. Bu küçük ırk köpeklerde boy ortalaması ise dişi ver erkeklerde 20 ile 25 cm’dir. Teacup olarak isimlendirilen Maltese Terrier ırkı köpekler en küçük olanlara verilmektedir. Ancak bu Teacup olarak isimlendirilen türler köpek üreticileri tarafında anne köpeğe erken doğum yaptırılarak elde edilmekte. Prematüre olarak doğan köpekte bazı sağlık sorunları mümkün olabilmektedir.

Maltese Terrier Bakımı
Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier ırkı köpeklerin uzun, ipeksi ve yumuşak tüyleri düzenli bakım ister. Bu ırk köpeklerin ağız ve göz bölgelerinde lekelenmeler olabilir bundan dolayı ağız ve göz çevreleri düzenli olarak temizlenmelidir. Bunların haricinde kulak temizliği de çok önemlidir. Kulak sağlığı için kulak tüylerini kısaltmak gerekebilir. Ortalama olarak 15 yıl gibi uzun bir ömre sahiptir hatta bu ırkın bazı üyeleri 18 yıla kadar yaşam sürebilir.

Ayrıca bu ırkın çok fazla egzersize ihtiyacı yoktur. Ev içerisinde küçük koşuşturmalar ile enerjisini atacaktır. Ancak siz yinede arada onunla küçük yürüyüşler yapın mutlaka ona iyi gelecektir.

Maltese Terrier; Köpek Eğitimi
Maltese Terrier; Köpek Eğitimi

Maltese Terrier; Köpek Eğitimi

Bu ırk köpekler eğitilirken nazik ve yumuşak ses tonlarıyla komutlar uygulanmalıdır. Hassas bir karakterleri vardır. Maltese ırkı köpekler evde köpek eğitimi biçimine pek uygun değildir. Profesyonel köpek eğitimi tesisleri tercih edilmelidir. Maltese Terrier ırkı köpekler en fazla tuvalet eğitimi için köpek eğitimi tesisimize gelmektedir. Bu ırk küçük bedenli köpek ırkları arasında yer aldığı için içeride tuvalet eğitimi tercih edilmektedir.

Maltese Terrier Tuvalet Eğitimi
Maltese Terrier Tuvalet Eğitimi

Maltese Terrier Tuvalet Eğitimi

Maltese Terrier, ırkı köpekler tuvalet eğitimi vermeden önce bilmelisiniz ki köpek eğitimi sürecinde bir çok hata yapabilirler ancak onlara her zaman destek sunmalısınız. Eğer şiddet, bağırma ya da azarlama gibi yollara başvurursanız o zaman ilerde köpekte korkaklık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Maltese Terrier tuvalet eğitiminde öncelikle köpek eve gelmeden ona özel bir alan belirlemelisiniz. Ve bu alanın tabanına tamamen gazete kağıdı yerleştirerek zemini tuvalet eğitimi için ayarlarız. Tuvalet eğitiminin devamında ise iyi bir gözlemci olmamız gerekir. Köpek eğer yavru ise gelişmemiş olan sindirim sistemi yüzünden ne zaman tuvalet yapacağı belli olmaz ancak 6 ayı geçmiş köpeklerde genelde yemekten sonra uyku ve gün içi kestirmelerden sonra tuvalet ihtiyacını giderir. Köpek tuvalet eğilimi gösterdiği anda onu daha önceden ayarladığımız gazeteli alana götürerek tuvaletini yapmasını beklemeliyiz. Tuvaletini bu alana yapınca onu ödül maması ve övgülerle ödüllendirin. Zamanla bu nokta da tuvalet yapmanın doğru olduğunu öğrenecek. Tuvaletini yaptığı bölgeyi asla kimyasallarla temizlemeyin. Çünkü bir sonra ki sefer o bölgenin kokusunu alarak aynı noktaya yapmak isteyecektir.

Maltese Terrier İtaat Eğitimleri
Maltese Terrier İtaat Eğitimleri

Maltese Terrier İtaat Eğitimleri

İtaat eğitimleri köpeklerin sahipleri ile daha iyi iletişim kurmaları ve köpeğin daha güvenli bir biçimde yaşamasını sağlar. Köpek sahibinin istemediği hiç bir davranışı sergilemeyecek. Köpek itaat eğitimleri günümüzde ki tüm aile köpeklerinin alması gereken önemli bir eğitimdir.

Maltese Terrier Temel İtaat Eğitimi
Maltese Terrier Temel İtaat Eğitimi

Maltese Terrier Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitiminde köpek Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu, Gel Komutu gibi komutları öğrenir bu sadece sahibinin köpek üzerinde ki kontrolü daha fazla olur. Eğer Maltese Terrier ırkından bir köpeğiniz varsa ve temel itaat eğitimi konusunda bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Maltese Terrier İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitiminde ise aslında köpek tamamen temel itaat eğitimi aşamalarını tekrar eder ancak burada önemli bir farklılık vardır köpek bu eğitimde asla tasma kullanmaz. Tasmasız bir şekilde komut alabiliyor olması köpeğin her koşulda sahibini dinleyeceği anlamına gelmektedir.

Maltese Terrier; Sağlık Sorunları
Maltese Terrier; Sağlık Sorunları

Maltese Terrier; Sağlık Sorunları

Tüm küçük ırk köpeklerde olduğu gibi Maltese’e bazı sağlık sorunlarına aşırı derecede yatkındır. Ancak iyi bir bakım ve düzenli veteriner kontrolü gören köpekler her zaman daha sağlıklı kalacaktır. Maltese Terrier ırkı köpeklerin daha fazla yatkın olduğu hastalıklar şunlardır…

  • Beyaz köpek titreme sendromu: Beyaz olan köpekleri etkileyen bu hastalık tüm köpek bedeninde titremeye neden olmaktadır. Göz ve bedende koordinasyon bozukluğuna neden olur. Semptonlar genele 6 ay ile üç aylık dönemlerde ki köpeklerde görülmektedir.
  • Sağırlık: Beyaz renkte ki köpek ırklarında sağırlık diğer pek çok ırka göre daha fazla görülebilir.
  • Patellar lüksü: Kısaca diz kapağı çıkığı olarak tanımlanan bu hastalık küçük köpek ırklarında sık sık görülür.
  • Trake çökmesi: Maltese Terrier gibi küçük ırkların bazılarında akciğere hava taşıyan trake borusunun çökmesine yatkındır. Bu sorunun en fazla görülen belirtisi kronik, kuru ve sert öksürüktür.

Maltese Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Düşük

Maltese Terrier Apartman Dairesinde Yaşayabilir mi?

Eğer ilk kez köpek besleyecekseniz ve apartman dairesinde bakacaksanız köpeğinize Maltese Terrier ırkı köpekler size çok uygundur. Ev içerisinde küçük oyunlarla egzersiz ihtiyacını karşılayacağı için apartman dairesinde mutlu bir biçimde yaşayabilir.

Maltese Terrier Egzersiz İhtiyacı
Maltese Terrier Egzersiz İhtiyacı

Maltese Terrier Egzersiz İhtiyacı

Bu ırk köpeklerin egzersiz ihtiyacı pek fazla yoktur. Ev içerisinde oynadıkları küçük oyunlarla bile egzersiz gereksinimlerini karşılayabilirler.

Maltese Terrier çok fazla tüy döker mi?

Maltese Terrier beyaz tüylü köpeklerdendir. Bazı türlerinin kulak arkalarında yer alan tüyleri kıvırcık olabilir. Tüyleri uzun olabilir ve özenli bir tüy bakımı gerekir ancak sağlıklı bir Maltese asla tüy dökmez bu yönden insanlar tarafından en fazla tercih edilen evcil hayvanlardan biri olmaktadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here