Labrador Retriever Cinsi Köpek Eğitimi

0
2714

Bu ırk eski zamanlarda St John Köpeği olarak isimlendirilir ve o isimle bilinirdi. Günümüzde dünyanın en fazla bilinen köpeklerinden birisi olan bu ırk Newfoundland bölgesinde geliştirilmiştir. Eski zamanlarda Labrador ırkı buzlu sulara atlayıp balıkçı ağlarını kıyıya getirmek için kullanılırdı. 1800 senesinden sonra ise bu ırk Avrupa’nın farklı bölgelerine gelerek farklı alanlarda gelişim göstermiştir. Ancak en fazla gelişen özelliklerinden biri vurulan avı geri getirme olmuştur ve bu yüzden bu ırk av faaliyetlerinde kullanılmışlardır.

Bu ırkın en fazla sevilen özelliği her ortama hızlı bir biçimde uyum sağlamasıdır. İsmi bir korkutucu ve agresif gibi gözükse de dünyanın en uyumlu köpeği olarak bilinmektedir. Çocuklar ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşmaktadırlar. İyi yönlerinin karşısında olumsuz yönleri de vardır. Bu olumsuz yönlerinden biriside bekçi yada gözlemci köpek olamamalarıdır. Çünkü tanımadığı insanlara karşıda oldukça iyi niyetli yaklaşım sergilerler.

Labrador ırkı erken dönemlerde eğitilmeye çok yatkındır pek çok köpek ırkına göre daha yavrulu döneminde alacağı eğitimler beklenenden daha olumlu sonuçlanır. Köpek eğitiminde hızlı sonuç elde eden ırklar arasında ilk 10 köpekten biridir. Ortalama olarak 10 ile 13 yıl yaşama ortalamasına sahiptir.

Labrador Retriever büyük bir ırktır, evde beslemek uygun olsa da zorlukları vardır çünkü her gün en az 3 kere dışarı çıkması gerekir. Bahçeli bir ev onun için daha iyi bir yaşam biçimi olacaktır. Enerjisinin nedeninin yoğun olması nedeniyle yeterli egzersizler yaptırılmaz ise o zaman obez olabilir ve pek çok sağlık sorunu yaşayabilir.

Labrador Retriever ırkı ilk kez köpek sahiplenecek insanlar için oldukça uygundur. Dost canlısı olması, eğitime yatkın olması ve diğer insanlara tehdit oluşturmaması nedeniyle ilk kez köpek besleyeceklere önerilmektedirler.

Labrador Retriever Fiziksel Özellikleri
Labrador Retriever Fiziksel Özellikleri

Labrador Retriever Fiziksel Özellikleri

Yükseklik Erkekde 56 – 61 cm
Yükseklik Dişide 53 – 58 cm
Kilo Erkekde 27 – 34 Kg
Kilo Dişide 25 – 32 Kg

Labrador Retriever Karakter Özellikleri
Labrador Retriever Karakter Özellikleri

Labrador Retriever Karakter Özellikleri

Uyumlu, itaatkar ve kolay eğitim alıyor olması nedeniyle pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Sosyal yönleri çok gelişmiştir ve sahibini her zaman çok sever. Korumacılığı düşüktür ancak koku alma duyusu çok gelişmiştir. pek çok ırk üyesi atletik yapıdadır sadece iyi bir bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyar.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta
Labrador Retriever Egzersiz İhtiyacı
Labrador Retriever Egzersiz İhtiyacı

Labrador Retriever Egzersiz İhtiyacı

Bu ırk büyük ırklar arasında yer aldığından dolayı pek çok ırka göre daha fazla egzersize ihtiyaç duyar. Su oyunları, uzun koşma ve yürüyüşler, yakalama ve avcılık oyunları Labrador ırkı köpekler çok mutlu eder.

Labrador Retriever Apartmanda Yaşayabilir mi?
Labrador Retriever Apartmanda Yaşayabilir mi?

Labrador Retriever Apartmanda Yaşayabilir mi?

Labrador Retriever yeterli seviyede egzersiz yapmazsa eğer apartmanda yaşayamaz bu ırkı sahiplenmeden önce bunun bilincinde olmanız çok önemlidir. Köpek eğitimi ve yeterli egzersiz ile birlikte apartman yaşamına kolayca entegre olurlar. Her ne olursa olsun küçük bir bahçe onlar için en doğrusu olacaktır. Ilık havalarda dış ortamlarda da yaşaması mümkündür ama asla bekçilik yapamazlar.

Labrador Köpek Eğitimi

Labrador ırkı köpekler çok zorlu yaşam şartlarında bile yaşayabilirler ve eskiden günler süren av maceralarında avcıların en iyi dostu olmuşlar. Dayanıklı ve çevik olan Labrador köpek eğitimi konusunda da oldukça başarılı işler çıkartır. Bu ırkı sahiplenen insanlar daha çok tuvalet eğitim, temel itaat ve ileri itaat eğitimi gibi itaat eğitimlerini almalarını istemektedirler. Eğitimlerin profesyonel insanlar tarafından verilmesi en önemli husustur. Çünkü bu ırk köpeklerin edindiği olumsuz davranışları değiştirmek sıfırdan eğitim vermekten daha zordur.

Labrador Köpek Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Köpek eğitimlerinde tüm ırklarda köpek daha yavruluğundayken ona köpek eğitimi verilmesi önerilir. 8. hafta ile 6. ay arasında verilen eğitimlerde verim oranı oldukça yüksektir. Köpek eğitiminde başarı elde etmek ve uzun bir ömrü mutlu bir biçimde sürdürmek için Labrador köpek eğitimi 8. hafta ile 3 ay arasında mutlaka başlanmalıdır.

Labrador Retriever Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Labrador günümüzde en fazla aile köpeği olarak tercih edilen köpeklerdir. Çünkü uyum özellikleri vardır ve pek çok ortamda mutlu bir şekilde yaşayabilir. Aileler, yalnız yaşayanlar için önerilir ve aynı zamanda ilk kez köpek sahiplenecek insanlar içinde çok iyi bir tercih olacaktır.

Oldukça nazik, uyumlu ve eğlenceli olan bu ırka köpek eğitimi verirken köpeğin size davrandığı gizi nazik ve sevgi dolu yaklaşmalısınız. Köpek eğitimlerinde her zaman önem olan köpeğin mutluluğudur. Mutlu olan köpek tüm zekası ve isteği ile sahiplerini ya da köpek eğiticilerini mutlu eder. Labrador köpek eğitimlerinde disiplinde çok önemlidir.

Labrador Retriever Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi tüm aile köpekleri için çok önemlidir. Çünkü hiç bir köpek sahibi evinin içinde rastgele tuvalet yapan bir köpek beslemek istemez. Köpek tuvalet eğitimi süreci boyunca sabırlı ve sevgi dolu olmanız gerekir. Tuvalet eğitimi yavruluk döneminde ise daha fazla verim alınacağını unutmayın.

Labrador Retriever Tuvalet Eğitimi Önerileri
  • Tuvalet eğitimi sürecinde sabırlı olmalısınız.
  • İyi bir gözlemci olmalısınız. Köpeğin ne zaman tuvale çıkacağını bilmek süreci hızlandırır.
  • Ödüllendirme ve övgüler sunmalısınız.
  • Yemekleri her zaman aynı saatte verin.
  • Mamasını sadece 20 dakikada ortada tutun mamadan uzaklaştırınca kaldırın.
  • Tuvalet alanı en azından alışana kadar aynı olmalıdır.
  • Oyunlardan, yemekten ve su içmesinden sonra köpek tuvalete çıkartılmalıdır.
Labrador Retriever İtaat Eğitimleri
Labrador Retriever İtaat Eğitimleri

Labrador Retriever İtaat Eğitimleri

Labrador Retriever itaat eğitimlerinde oldukça başarılı bir köpektir. Pek çok köpek yarışmasında başarılı sonuçlar almış olan bu ırk için pek çok köpek eğitmeni tarafından oldukça kolay eğitilen bir köpek olarak görülmektedir.  İtaat  eğitimlerinde öncelikle eğer köpekte yanlış davranışlar varsa öncelikle var olan istenmeyen davranışlar köpekten arındırılır sonrasında ise komutlar öğretilir.

Labrador Retriever Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi, itaat eğitimlerinde başlanılan ilk eğitim aşamasıdır. En popüler köpek eğitimlerinden biri olan Temel itaat eğitiminde köpeğe otur, yat, bekle otur, yat bekle, takip, aferin ve hayır komutları öğretilir. Takip komutu ile köpek sol yanınızdan tasmasını çekiştirmeden sizi takip eder. Bu komut ile birlikte köpeğinizle birlikte daha güzel yürüyüşlere çıkabileceksiniz.

Labrador Retriever İleri İtaat Eğitimi
Labrador Retriever İleri İtaat Eğitimi

Labrador Retriever İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitimi, itaat eğitimlerinin ikinci aşamasıdır. Pek çok aile ve görev köpeği için oldukça önem taşımaktadır. köpeğe otur, yat, bekle otur, yat bekle, takip, aferin ve hayır komutları öğretilir. Aslında bu komutlar temel itaat eğitiminde yer alan komutlardır ancak bu aşamada tamamen tasmasız, serbest bir şekilde verilir. Eğitimin sonunda köpek tasmasız bir şekildeyken sahibinin komutlarını dinleyecek. Eğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ya da destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız en iyi köpek eğitim merkezi isimli blog yazımızı okumanızı öneriyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here