Köpek Bakımında Göz ve Kulak Temizliği

0
2306

Köpek sahiplenen pek çok insan köpek sahibi olmanın beraberinde getirdiği büyük sorumlulukların farkında olmamaktadır. Ancak köpek bakımı neredeyse bir bebek sahiplenmiş gibi insan hayatına sorumluluk katar. Bu sorumluluklardan birisi ve sağlık açısından en önemlilerinden olan köpeklerde kulak ve göz bakımıdır.

Köpeklerde Göz Bakımı
Köpeklerde Göz Bakımı

Köpeklerde Göz Bakımı

Sağlıklı köpeklerin gözleri büyük, parlak ve canlı bir görüntü sahibi olur. Ancak gözler kuru, kanlı, çapaklı, cansız bir görüntüye  sahipse o zaman bir takım hastalıkların belirtisi söz konusu olabilir. Göz organı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de bakıma ihtiyaç duyar. Ve pek çok hastalık belirtisi ilk olarak gözden görülebilir. Örnek olarak çapaklanma yaşayan köpeklerin soğuk havaya maruz kaldığı bilinir. Köpeğin gözünü temizlemenize kolay ancak bu durumda mutlaka bir veterinere gözükmesi gerekir. Çapaklanma durumunda asit borikli su ılık su ile göz temizlenir yada papatya çayı ile temizlenir. Çapaklar kolayca alınır. Ancak devamında tekrar ediyorsa kesinlikle veterinere gitmelisiniz.

Köpek gözlerinde kızarıklık veya anormal olan farklı sorunlar gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekiminden bilgi almalısınız. Sağlıklı gözler parlak ve berrak olur. Göz beyazı, bembeyaz olur. Göz akıntılarını bakım suları ve pamuk ile silebilirsiniz.
Köpek Kulağında Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır
Köpek Kulağında Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır

Köpek Kulağında Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır?

Kulaklar köpeklerin en değerli ve önemli organlarının başında gelir. Ancak açık bir yapıda olması onu enfeksiyon olma kolaylığına itmektedir. Uyuz hastalığının bir türü sadece kulaklara yerleşir. Dış kulak bölümünde aşırı derecede rahatsızlık yapar ve köpek günden güne tüy döker. Bu ve bunun gibi sorunların önüne geçmek adına köpek kulak bakımı devamlı olarak yapılmalıdır.

Köpek kulak bakımı için ılık su ve kulak çöpü kullanabilirsiniz. Ama iç kulağa fazla girilmemelidir. Çünkü kulak yapısı hassastır zarar verebilirsiniz. Eğer kötü bir koku geliyorsa kulaktan bu durumda veteriner hekiminizden destek alın aynı zamanda akıntı varsa o zamanda veterinerin fikrini almalısınız.

Köpek kulak sağlığı önemlidir. Köpeklerin kulaklarını düzenli olarak temizlemelisiniz ya da bu işi profesyonel olarak yapan köpek kuaförlerinden destek almalısınız. Unutmayın köpeklerin sağlığından doğrudan siz sorumlusunuz.

Kulakta Parazit Oluşma Nedenleri

Maya, bakteri gibi canlılar köpek kulaklarına yerleşerek onların bedeninde asalak olarak varlıklarını sürdürürler. Bu mikroorganizmalar karanlık, nemli, kirli yerlerde çok kolay yayılırlar. Evcil hayvanınızın kulakları eğer kirli ise bu durumda bu mikroorganizmalar kulaklarını çok kolay yerleşir. Ve köpeğin sağlığını günden güne daha olumsuz hale getirir. Köpeklerin kulak yapısı bizimki gibi değildir. Mikroorganizmaların yaşaması için çok uygun bir bölgedir.

Kulak Temizliği Yaparken İzlenmesi Gereken Adımlar

Evcil köpeklerinizin diğer bakımları haftalık olarak yapmanız yeterli olurken kulakları her gün bakım ister. Kulak yapısı gereği düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar. Açık bir organ olduğu için hassas ve bilgili olmak gerekir.

  • Köpeğiniz eğer kulak sorunlarına müsaitse en az ayda bir kere kulağını temizlemelisiniz.
  • Kir, çizik, yara, mikrop ve akıntının olup olmadığına sık sık bakın. Bu olası sorunların önüne geçmenizi sağlar.
  • Küçük bir pamuğu mineralli yağ ile nemlendirin ve kulaklarını silin ancak parmağınızın ilk ekleminden daha fazla ileri gitmeyin.

Daha önce yayınladığımız köpeğim çok havlıyor ne yapmalıyım? isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here