Golden Retriever Cinsi Köpek Eğitimi

0
3002

Golden Retriever ırkı köpeklerin tarihi 1800’lü yıllara dayanır. İlk olarak İngiltere ve İskoçya’da üretilmiş olan Golden’lar ilk zamanlarda av faaliyetlerinde görev almışlardır. Av faaliyetlerinde tercih edilmesinde ki neden ise bölgede ki soğuk havadan etkilenmemesi, soğuk sulara girebilmesi ve sık çalılar arasında zorlanmadan yürümesidir. Çok güzel bir görünme sahiptir bu da onun üretiminin artmasına neden olmuştur.

Setter, Newfoundland ve Bloodhound ırkları Golden üretiminde kullanılmış ırklardır. Atalarının pek çok olumlu yönlerini alan ve ekstra yönlerde de kendini geliştiren bu ırk günümüzde en zeki köpekler arasında yer almakta pek çok köpek zeka yarışmasında sıralamaya girmektedir. Golden Retriever ırkı köpekler ilk üretiminden bu zamanlara kadar aynı görüntüsünü korurken sadece türleri biraz daha kıvırcık ve dalgalı bir hal almıştır. Bu özel ırk American Kennel Club’a 1927 yılında kayıt olmuştur.

Golden Retriever  Özellikleri
Golden Retriever  Özellikleri

Golden Retriever  Özellikleri

Ülkemiz ve dünyanın geri kalan ülkelerinde zekası, görünümü ve dost canlısı davranışları ile çok popüler bir köpek haline gelmiştir. Golden Retriever ırkı köpekler dünyada en fazla tercih edilen 10 köpek ırkı arasında yerini almaktadır.

Çok iyi bir aile köpeği olabilir, insanlarla iletişim halinde olmaktan çok mutluluk duyar. Sosyal ve oyuncu olmasının yanında aynı zamanda çok şefkatli olduğu için bebekli aileler tarafından sık sık tercih edilir. Güven verici bir köpektir.

Aslında ilk üretildiği zamanlarda av köpeği olarak kullanılırdı ancak diğer sosyal yönlerde başarılı olması nedeniyle zaman içerisinde çok iyi bir aile köpeği haline dönüştü. Ailesini ve insanları mutlu etme gayretinde olduğu için köpek eğitimi konusunda ayrıca başarılıdır. Beylikdüzü köpek oteli tesisimize, köpek eğitimi amacı ile gelen Golden Retriever ırkı köpeklerde %100 oranında başarı elde ettik. Koku alma duyuları pek çok ırka göre daha iyidir aynı zamanda görme yetenekleri de biz insanlara ve diğer ırk köpeklere göre daha iyidir.

Neredeyse tüm canlılarda olduğu gibi Golden ırkı köpeklerde de dişi ve erkek ırk üyeleri arasında fiziksel farklar vardır. Dişiler daha küçük, erkekler ise daha büyüktür. Bu ırk isminden de belli olabileceği gibi genel olarak sarı ve tonlarındadır.


Irk Boyutu : Büyük Boy
Yükseklik : Erkek 55 – 61 cm Dişi 51 – 56 cm
Ağırlık : Erkek 27 – 36 Kg Dişi 25 – 32 Kg
Ortalama Yaşam : 10-13 yıl


Golden Retriever Eğitimi Nasıl Olmalıdır
Golden Retriever Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Golden Retriever ırkı köpekler oldukça özel hayvanlardır. İnsanların beklentilerini kolayca anlarlar. Bundan dolayı köpek eğitimi konusunda çok başarılı olurlar. Aslında basit köpek eğitimleri ile değil pek çok görevi kolayca hallederek insanların beklentilerini karşılarlar. Köpek eğitimi, Golden ırkı köpeklerin aileleri ile birlikte uzun bir ömür sürmeleri için çok önemlidir. Golden Retriever eğitiminde başarıya götürecek olan önemli bilgiler vardır. Aslında bu bilgiler ortalama olarak tüm köpek ırklarında kullanılabilir ama pek çok ırkın kendine özel bir kaç eğitim yöntemi vardır.

Golden Retriever Eğitiminde Önemli Bilgiler
Golden Retriever Eğitiminde Önemli Bilgiler

Golden Retriever Eğitiminde Önemli Bilgiler

 • Golden köpek eğitiminin uzun bir süreç olduğunu bilin.

Golden ırkı köpekler her ne kadar zeki köpekler olsalar da tüm ırklarda olduğu gibi köpek eğitiminde sabırlı olmalısınız çünkü köpek eğitimi süreci oldukça uzun bir süreçtir. Köpek yaşamı boyunca sizden yeni şeyler öğrenecek olduğu için köpeğe sabırlı ve sevgi dolu bir yaklaşım sergilemelisiniz.

 • Köpeğe, köpek eğitimi sürecinde ve sosyal yaşamında ismi ile hitap edin.

Golden ırkı bir köpeğe eğitim veriyorsanız ona kendi ismi ile hitap edin ödüllendirirken ya da yanlışlarına karşı uyarılarda bulunurken mutlaka ismini kullanın.

 • Köpeğe, komut eğitimi verirken kısa cümleler kullanın.

Köpeklerin algıları bizimkinden çok farklıdır. Bundan dolayı köpeğinize eğitim verirken kısa cümleler kurmaya dikkat edin.

 • Köpeğinizin yanlış yaptığı davranışları düzeltmesi için ona önderlik edin.

Daha önce söylediğimiz gibi köpek eğitiminde her zaman sakin, saygılı ve sevgi dolu olduğunuzu köpeğinize köpeğe hissettirmelisiniz. Eğitim sürecinde köpeğiniz pek çok kez yanlış davranışlar yapacak siz onun yanlış davranışlarına anında müdahale ederek doğru olanı ona göstermelisiniz.

 • Köpeğinizi sık sık övmelisiniz.

köpek eğitiminde, köpeğinizi sık sık övmeniz gerekir. Köpek yaptığı doğru davranışlar sonucunda sevildiğiniz fark ederse o zaman doğru olan davranışların farkında varır ve bu hareketleri yapmak için can atar bile hale gelir.

 • Eğitim aşamalarını kontrolsüzce ilerletmeyin.

köpek eğitimi sırasında asla eğitimin aşamalarını hızlı hızlı geçmeyin. Bir adımı tam anlamıyla tamamlamadan bir sonra ki adıma geçmeyin.

 • Köpek eğitiminin en önemli kuralı disiplindir.

köpek eğitimi süreci boyunca asla disiplini elden bırakmayın. Her gün düzenli olarak çalışmanız sizi ve köpeğinizi köpek eğitimi konusunda geliştirecektir.

Golden Retriever Irkı Köpekler Ne Zaman Eğitime Başlayabilir?
Golden Retriever Irkı Köpekler Ne Zaman Eğitime Başlayabilir?

Golden Retriever Irkı Köpekler Ne Zaman Eğitime Başlayabilir?

Golden Retriever Irkı köpekler 3. aydan itibaren başarılı bir şekilde eğitim almaya başlayabilirler. Beylikdüzü köpek eğitimi merkezi olarak bizim önerimiz;  6. aya kadar mutlaka köpek eğitimine başlanması yönündedir. Ancak unutmayın Golden Retriever Eğitimi en geç 6. aya kadar başlanırsa verim artar daha erken olursa daha iyi sonuçlar alınır. Yavru köpek eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler ise; asla ceza sistemi olmamalıdır, eğitimler kısa olmalıdır, sevginizi hissettirmeniz gerekir.

Golden Retriever Irkı Köpeğim Çok Agresif Nedeni Nedir

Golden Retriever Irkı Köpeğim Çok Agresif Nedeni Nedir?

Golden ırkı köpekler aslında çok uyumlu köpeklerdir. Ancak yanlış yaşam şartları, yanlış sosyalleşme, uzun süre yalnızlık gibi nedenlerden dolayı agresif tavırlar sergileyebilirler. Bunu engellemek için köpek eğitimi firmamızla iletişime geçerek ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

Golden Retriever Yavrularının Eğitilmesi Kolay Mı
Golden Retriever Yavrularının Eğitilmesi Kolay Mı

Golden Retriever Yavrularının Eğitilmesi Kolay Mı?

Golden Retrieverlar oldukça sevimli köpeklerdir. Sahiplerini mutlu etmek için elinden gelenin en iyisini yapar. Eğer sahibi ya da köpek eğiticisi ondan eğitim almasını istediğini doğru bir dille anlatırsa. Yavru bir Golden bu işi kolayca çözecek ve aynı zamanda köpekte süreç boyunca eğlenecektir.

Golden Retriever Yavrusu Eğitmek Ne Kadar Sürer?

Tüm köpeklerin eğitim alma süreleri birbirinden çok farklıdır. Ayrıca köpek eğitimi türüne göre de eğitim süreci değişir. Örnek olarak bir Golden yavrusu köpek eğitimi tesisimizde ortalama olarak 2 ila 6 hafta içerisinde tuvalet eğitimi alabilir.

Golden Retriever Irkı Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir
Golden Retriever Irkı Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Golden Retriever Irkı Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitiminde diğer köpek eğitimlerinde olduğu gibi sabırlı olmanız gerekir. Özellikle yavru köpek eğitimi gerçekleştiriyorsanız o zaman sabretmeye daha çok ihtiyacınız olacaktır. Golden tuvalet eğitiminde öncelik olarak onun nereye nasıl tuvalet yapacağını kararlaştırmanız gerekir. Tuvalet eğitimi süreci boyunca çok iyi bir gözlemci olmanız gerekir.

Golden Retriever Tuvalet EğitimindeHangi Aralıklarla Tuvalete Çıkmalı?

 • Her yemekten 10–20 dakika sonra
 • Gece uyumadan 20 dakika önce
 • Sabah
 • Gün içinde kısa uykulardan sona
 • İlk 2 ay bitene kadar 2 saatte bir ve 3 aylık olduğunda 3 saatte bir

Golden Dışarı Tuvaletini Yapmıyorsa Ne Yapmalıyız?

 • Tuvalet için uygun olduğu bir vakitte onu dışarı çıkartın.
 • Dışarıda ona tuvalet için en az yarım saat verin.
 • Eğer dışarıda tuvaletini yapmadıysa eve girdiğinizde tasmasını çıkartmadan kapının yakınında onunla vakit geçirin mutlaka tuvalet ihtiyacı olacaktır. Tuvalet yapma hareketi sergilediği anda onu dışarı çıkartarak doğru olan tuvalet yerini ona öğretmelisiniz.
 • Tuvaletini yapınca mutlaka onu ödüllendirin bu ödüllendirme ödül maması olursa daha iyi olur.

Golden Retriever Eve Tuvalet Yapıyor?

 • Köpeğiniz ev içerisine ya da yapmaması gereken yerlerde tuvalet yapmak için pozisyon alıyorsa onu hayır komutu ile uyarın.
 • Uyarıları asla aksatmayın ve iyi bir gözlemci olun.
 • Golden Retriever her zaman sahibinin isteklerine yanıt veren bir köpektir. Köpeğinizle iletişiminizi her zaman iyi bir seviyede tutarak tüm sorunları çok iyi bir şekilde çözersiniz.

Golden Retriever Temel İtaat Eğitimi

Golden Retriever, zaten iyi eğitim alan bir köpektir ancak bunu amatör insanlara teslim ederseniz pek çok soruna neden olabilirsiniz. Çünkü köpek eğitimi uzaktan kolay gibi görünebilir ama işin içine girince oldukça zorlu bir süreçtir. Golden Retriever temel itaat eğitimi konusunda çok başarılı bir ırktır. Temel itaat eğitimi, algısı bizden çok farklı olan köpeklerin algısını değiştirmek için uygulanan ilk eğitim türüdür. Golden ırkı köpekler 3. aydan itibaren temel itaat eğitimi alabilir.

Golden Retriever İleri İtaat Eğitimi

Golden Retriever, ırkı köpekler ileri itaat eğitiminde her zaman yüksek başarı gösterirler. Köpek eğitimi söz konusu olunca dünya genelinde en başarılı ırkların başında gelen Golden, tabi ki ileri itaat eğitiminde yüksek başarı elde etmektedirler. İleri itaat eğitimi, temel itaat eğitiminde yer alan tüm komutların tasmasız bir şekilde uygulanmasına verilen isimdir.

Golden Retriever Ve Sosyalleştirme Süreci

Golden Retriever ırkı köpekler zaten hali hazırda oldukça sosyal hayvanlardır. İyi niyetli olmaları, her zaman heyecanlı olmaları, sahiplerini ve diğer insanlara sevgi ile yaklaşmaları nedeniyle çok iyi bir aile köpeği olurlar. Ancak sosyalleştirme süreci tüm köpek ırklarında önemli olduğu gibi Golden ırkı köpeklerde de çok önemlidir. Golden Retriver ırkı bir köpeğiniz var eğer onu çok küçüklüğünden itibaren sosyalleştirmeniz gerekir. Sosyal yaşamda karşılaşabileceği tüm ögelerle daha küçükken tanışmalıdır. Köpeklerin en fazla korktuğu; otobüs, araba gibi araçların sesleri, diğer insanlar, diğer köpekler ve kedilerle erken dönemlerde tanışması gelecek dönemlerde sahibi için ve köpek için oldukça konforlu bir eğitim süreci geçirmesine neden olacaktır.

Daha önce ele aldığımız Köpeğim neden sürekli havlıyor yazısını okumanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here