Cane Corso Eğitimi ve Özellikleri

2
4713

Çevik ve büyük köpekler pek çok insan için her zaman ilgi çekici olmuştur. Cane Corso bu tanımları karşılayan en önemli ırklardan birisidir. Köpek eğitimi bu ırkın ailesi ya da sahibiyle birlikte huzurlu bir biçimde yaşaması için çok önemlidir.İtaat eğitimleri ve diğer köpek eğitimleri ile birlikte çok iyi bir aile köpeği olan bu özel ırk çok enerjik ve kibar yapısı ile bilinir.

Ailesine ve birlikte yaşadığı insanlara karşı her zaman korumacı bir yapısı vardır ve bu korumacı yapısı eğer doğru bir sosyalleştirme dönemi geçirmez ise tehdit olarak algılanabilir. Bu ırk ile internet üzerine çok fazla Cane Corso fiyatları şeklinde aramalar yapılmaktadır. Ancak bu ırk öyle kolayca sahiplenilip beraber yaşanılacak bir köpek değildir.

Köpek eğitimi ile alakalı bilginiz yoksa ya da daha önce köpek beslemediyseniz bu ırkı sahiplenmeden önce size uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca bu ırka olan talep çok olduğundan merdiven altı şekilde isimlendirilen üretim biçimi çok fazladır bundan dolayı sağlıklı ve safkan bir ırk sahiplenmek istiyorsanız profesyonellerden destek almalısınız.

Cane Corso Bilinen Özellikleri

 • Ailesine ve sahibine aşırı derecede bağlıdır.
 • Köpek eğitimlerinde oldukça başarılıdır.
 • Doğru yetiştirilmeleri gerekir, aksi halde sinirli ve agresif olabilir.
 • Kendinden emindir.
 • Çok iyi bir bekçi köpeğidir.
 • Eğer sinirlenirse kimse onu durduramaz.
 • Korkusuz yapısı nedeni ile rakiplerinin sayısına bakmadan saldırır.
Cane Corso Köpek Karakteri Nasıldır
Cane Corso Köpek Karakteri Nasıldır

Cane Corso Köpek Karakteri Nasıldır?

Korkusuz yapısının yanında oldukça itaatkar olan bu ırk ailesine karşı son derece sevgi besler. Bu ırk İtalya kökenlidir ve oldukça kibar davranış sergiler. Güçlü yapısı nedeni ile enerjisi yüksektir ve ailesini tüm tehditlere karşı korumak ister özellikle yabancılara karşı her zaman dikkatlidir ancak gereksiz yere saldırmaz.

Yabancılarla iletişime geçmeden önce tanıştırılması çok önemlidir. Bu ırkın vücudu hızlı gelişim gösterir ancak zeka olarak 3-4 taşına kadar daha yavru gibi davranır. Bu nedenle onu büyüten ailesine karşı çok düşkün olur. İtaat eğitimlerinde ve diğer eğitim türlerine pek çok ırka göre daha verimli eğitim süreci geçirir çünkü zeki hayvanlardır. Eğer bu ırkı sahiplenmek istiyorsanız mutlaka egzersizlerini tam olarak yapabileceğinizden emin olmalısınız.

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Düşük
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Yüksek

Cane Corso Sağlık Durumu ve Bakımı

Cane Corso ırkı köpeklerin uzun ve sağlıklı bir biçimde yaşaması için mutlaka kaliteli bir yaşam sürmesi gerekir. Uygun köpek mamaları ile beslenmelidir. Düzenli ve bilinçli egzersizler en önemli konulardan biridir ve köpek eğitimi konusunda da mutlaka profesyonel köpek eğitimi tesislerinden destek almanız gerekir.

Köpek bakımı için ise profesyonel köpek kuaförlerinden destek almanızı öneririz. Bu ırk ortalama olarak 10 yıl yaşarlar ancak bahsettiğimiz kaliteli yaşam biçimini sağlayabilirsiniz 11-12 yıl yaşam sürebilirler.

Bazı Cane Corse ırkı köpeklerde kalıtsal hastalıklar gözlenebilir bundan dolayı sık sık veterinere giderek kontrol yaptırmanız gerekir. İç güdüsel olarak yakala getir oyunlarını severler ve bu onların mutlu olmasını sağlayacaktır.

Bahçeli bir evde yaşaması onun için daha uygun olacaktır. Çok fazla tüy bakımı ihtiyacı olmadığından sadece arada bir ölü kıllarını arındırmak gerekir. Beslenme programı konusunda da veterinerden yardım olmanızı öneririz. Beslenme bu büyük cüsseli ırk için önemlidir.

Cano Corso Sağlıklı Beslenme
Cano Corso Sağlıklı Beslenme

Cano Corso Sağlıklı Beslenme

Bu ırkta ortaya çıkabilecek sorunların neredeyse tamamı sağlıksız beslenmeden dolayı ortaya çıkar. Ortopedik sorunlar yaşamamak için beslenmelerine dikkat etmek gerekir ve kalori kontrolü yapmanız önemlidir. Kalsiyum %1,2 ile 1,8 olurken Fosfor %1,0 ile 1,6  oranında olmalıdır.

Omega 3 ve omega 6 tüm köpek cinsleri için olduğundan Cane Corso içinde çok önem taşır. Yaşları ilerledikçe daha çok besleyici ve daha az kalorili besinlere geçmeniz gerekir aksi halde aşırı derecede kilo alırlar.
Su ve mama kabı 30 dakikalık süre zarfı dolunca kaldırılmalıdır. Bu düzeni köpeğe kabul ettirmeniz için yavruluktan itibaren alıştırılması gerekir. Öğünlerine yoğurt eklemek cilt sorunları yaşamasına engel olabilir probiyotikler bu ırk için önemlidir.
Cane Corso İtaliano Köpek Eğitimi
Cane Corso İtaliano Köpek Eğitimi

Cane Corso İtaliano Köpek Eğitimi

Cane Corso yavruları 4 ile 8. hafta arasında eğitim almaya başlamalıdır. Ev ortamında yaşayacak bir yavruysa eğer o zaman öncelikle tuvalet eğitim alması gerekir. Bunu başarıyla gerçekleştirmeniz için Cane Corso tuvalet eğitimi hakkında bilgi vereceğiz

Cane Corso Tuvalet Eğitimi

Köpek tuvalet eğitimi için öncelikle gözden uzak, sakin ve ulaşımı kolay bir nokta seçmeniz gerekir. Bu alan dar olmamalı 6-9 metre kare olabilir.

Tuvalet için köpeği her öğünden 15-20 dakika sonra, her uyandığından sonra, uyumadan önce dışarı çıkartmalısınız. 2 ay bitene kadar 2 saatte bir 3 aydan sonra ise 3 saatte bir tuvalet için dışarı çıkarmanız önemlidir. Ayrıca ödüllendirmeyi unutmayın.

Cane Corso İtaat Eğitimleri Kuralları

Bir yavru eve geldiği anda bazı kuralları hissetmelidir. Mümkün olduğunda erken itaat eğitimlerine başlamanız gelecek dönemlerde rahat yaşamanızı sağlar.

 • Köpeğe tüm aile komut vermemeli bir tane lider ona komut vermelidir. (İlk süreçte)
 • Kısa ve net komutlar kullanın örnek olarak Gel, otur, hayır, aferin, yapma, hadi gibi. Sürekli konuşmayın bu kelimeleri ise hep aynı ses tonu ile ona söyleyin.
 • Her iyi davranışı ödüllendirin. Bu ödül ise ödül maması ve sevme olabilir.
 • Olumsuz olan davranışlarında onu net bir tavırla uyarın. Uyarı komutu ise “Hayır” olmalıdır. Örnek olarak tuvaletini eve yapmaya kalktı ise elinizle alkış sesi çıkartıp dikkatini çekin ve hayır diyin. Ancak hemen onu sevmeyin bunu yanlış anlayabilir.
 • sizi lider olarak görmeli ve otoritenize inanmasını sağlayın aksi halde kendisi lider olmak için sizle yarışabilir.
 • Eğer bu konuda çok zorlanıyorsanız profesyonel köpek eğitimi firmalarından destek alın. Bizi arayarak konu hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Cane Corso Temel İtaat Eğitimi

Cane Corso Temel itaat eğitiminde öncelik olarak köpeğin yanlış davranışları varsa giderilir. Sonrasında ise Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu, Gel Komutu gibi komutlar öğretilir. Bu komutları öğretmek ortalama olarak 4 hafta sürmektedir.

Eğitimler bitince komutlar sahibi ile test edilir ve başarı ile köpeği ailesine teslim ederiz. Konu ile alakalı ayrıntılı olarak bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cane Corso İleri İtaat Eğitimi

Aslında bu eğitim türünde ilk itaat eğitimi aşaması olan temel itaat eğitimi komutları öğretilir ancak tek fark komutlar tamamen tasmasız ve serbest olarak öğretilir. İleri itaat eğitimine ki en önemli fark budur.

Cane Corso itaat eğitimleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız Dünyanın en sadık köpeği Labrador Retriever ırkı eğitimi  isimli yazıyı okuyabilirsiniz ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi ya da destek almak için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here